Генијална идеја на 17 годишно момче: На едно место ги собира сите информации за корона

9906srednjoskolac_naslovna.jpg

Седумнаесет годишно момче смисли веб страница на која ги ажурира најновите информации за коронавирусот. Страницата досега имала 12 милиони посетители.

Ави Шифман, поголемиот дел го поминува на страната https://ncov2019.live/ која ја отвори при кјрајот н апоследната година, а на која автоматски се ажурираат нови информации за Ковид 19.

Прво, страницата се ажурираше на секои десет минути, а сега се ажурира на секоја една минута. На страницата се наоѓаа и Гугл мапс, Твитер феед, како и препораки и совети за оние кои сакаат да патуваат, како и превенции за зашитата од корона.

Страница собира информации од неколку извори, вклучувајќи и официјални страници на влада и на други институции.

„Се е автоматски, не мора ништ да внесувам. Веб страницата работи и кога спијам“ вели Ави.

Кога медумите ја пренесоа веста за ова дете, бројот на посетители на неговата страница се зголеми, па така деенес има 3 милиони посети дневно.

По завршувањето на средно образование планира да патува и се надева дека еден ден ќе стане бизнисмен.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail