Германската армија ќе обучува кучиња да препознаваат коронавирус

Germanskata-armija-kje-obuchuva-kuchinja-da-prepoznavaat-koronavirus.jpg

Германската армија ќе обучува кучиња да препознаваат коронавирус

Германската армија почна со обука на службени кучиња за откривање на инфекција со коронавирусот.

Бундесверот и Фондацијата на ветеринарната висока школа (TiHo) од Хановер во моментов ја тестираат можноста кучиња да бидат обучени за откривање на коронавирусот.

Во проектот се користат германски овчар, Кокер шпаниел и ретривери.

Се поаѓа од тоа дека кучињата можат, врз основа на молекуларен состав на некој мирис, да препознаат не само експлозиви, или дроги, туку и разни заболувања како карцином и дијабетес.

Врз основа на тоа, создаден е проект за откривање на коронавирусот од страна на службени кучиња.

– Со квота од околу 80 проценти, научниците во Улмен моментно се на најдобар пат успешно да го продолжат овој проект, соопшти воената школа за обука на кучиња.

Кучињата во моментов се обучуваат на тестови со плунка од заразени лица, на кои вирусот хемиски е направен безопасен.

По успешното заклучување на таа прва фаза, следната фаза е тестирање на откривање на активен коронавирус во човечка плунка.

– Тоа мора да се спроведе под други услови, затоа што мора да бидеме сигурни никој да не се зарази со високозаразните тестови, изјави шефот на проектот, Паула Јендрни. (МИА)

 

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail