gemanija.jpg

Во Германија во третиот квартал од оваа година со 1,24 милиони отворени работни места е регистриран рекорден недостиг од работна сила, соопшти Институтот за истражување на пазарот.

– Во споредба со истиот период минатата година, бројот на непополнети работни места е зголемен за 140.000, се нагласува во соопштението.

Најголем пораст е регистриран во преработувачката индустрија, но и во услужните дејности со преку 600.000 отворени работни места. Во градежништвото имало отворени 180.000 работни места.

Најголем број работни места се отворени за среднисти и виша стручна подготовка (60,8%), потоа за луѓе без квалификации (22%) и за ВСС – 17 отсто.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail