amazon1.jpg

Основачот на Амазон, Џеф Безос, сега е најбогатиот човек на сите времиња. Неговата состојба надмина 105 милијарди дoлaри според Вlооmbеrg Віllіоnаіrеѕ Іndех и го собори претходниот рекорд на основачот на Місrоѕоft Бил Гeјтc кој поседува малку над 93.3 милијарди долари. Како живее најбогатиот човек во светот? Прочитајте неколку необични факти од секојдневниот живот, открива Бизнис инсајдер:

1. Безос спие најмалку 8 часа на ден и се буди природно без помош на аларм.

2. Секогаш започнувајте го денот со здрав појадок во друштво на вашата сопруга – писателката Мекензи Безос.

3. Да поминат повеќе време со Макензи и нивните четири деца, тој никогаш не планира состаноци рано наутро. Основачот на Амазон не крие дека неговата сопруга е негова десна рака и се потпира на нејзината помош и инспирација.

4. Безос не е специјален обожавател на состаноците во целина.

5. Безос е познат да биде експлозивен шеф. Се зборува дека тој ангажирал тренер кој му помага да ги смири страстите.

6. Генерално следува “скромна” политика во Amazon, каде недостасуваат дополнителни бенефиции како масажи или бесплатен ручек за вработените.

7. Безос сака да проба необични јадења. Често, гледајќи го менито, тој одбира нешто што не го знае и никогаш не го видел.

8. Дури и денес, Безос останува верен на својата навика да ги мие садовите по вечерата.

9. Не е јасно дали Безос има редовни тренинзи. Сепак, неговите фотографии на неодамнешната конференција предизвикаа споредба со Вин Дизел и коментаторите не го пропуштија неговиот мускулен изглед.

10. Покрај гледањето на “Стар трек”, Безос има друго хоби – подморница. Тој сака да нурка во потрага по стари ракети на НАСА. Често ги вклучува своите деца во оваа авантура.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail