Го имате овој проблем со телефонот? Може да добиете 200.000 долари!

android-combinationlock.jpg

Google ја отвори сезоната за лов на безбедносни дупки, откако беше објавено дека малверот Judy зарази над 36,5 милиони Android уреди.

Google започна пред две години со програмата за награда, која тогаш изнесуваше само 50 илјади долари.

Тој што ќе открие пропуст во TrustZone (технологија поврзана со чипови, која безбедува биометриските податоци и наредбите за движење на уредот, да бидат обработени безбедно) или VerifiedBoots (софтверски дел што обезбедува оперативниот систем да биде онаков каков што производителот го инсталирал), станува добитник на 200.000 долари.

извор: telefoni.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail