Големо соларно невреме ќе ја погоди Земјата: Бранот ќе предизвика сериозни штети и пореметувања

soli.jpg
Големо соларно невреме ќе ја погоди Земјата на 14 и 15 март, предупредува НАСА.
Иако нема да биде толку силно да го врати човештвото во каменото време, бранот со наелектизирани честици може да ја загрози работата на сателитите, предизвикување на прекин на електрична енергија, може да ги поремети фрекфенциите кои се користат за комуникацијата.
Соларното невреме може да делува загрозувачко и на магнетното поле на Земјата. Овие кативности на Сонцето често се препознаваат  и како „сончеви пеги“, односно темни дамки на површината на ѕвездите. Може да се појави и  aurora borealis,односно преубава игра на светлост на небото која ќе може да се види само на далечниот Север.
Соларното невреме настанува по експлозијата на површината на Сонцето , која создаваат маса наелектирзирани честици. Електромагнетното невреме ќе ја погоди Земјата на 14 и 15 март и во таа прилика ќе има „поларна светлосот“ и може да се види во јужните делови од планетите, односно на северот на Англија, Шведска, Мичиген…
НАСА објави дека ова ќе биде најголемо соларно невреме оваа година.
Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail