Google ќе ја прекине поддршката за Hangouts во отктомври

Hangouts-Shutdown-.jpg

Google веќе ги објави своите планови за запирање на својата комуникациска платформа, и ова ќе се случи следната година. Ако сте корисник кој се уште работи со Hangouts, ќе треба да преминете на алтернативна апликација пред крајот на 2019 година. Причината е дека компанијата сега потврди дека првата фаза на запирањето за Hangouts ќе започне во октомври 2019 година. Добро е да се знае дека оваа фаза ќе влијае само на корисниците на G Suite, објави Droid-Life.

Всушност, тоа се претежно бизнисмени кои плаќаат дополнителни трошоци за користење на услугите на компанијата. Практично секој корисник на Gmail кој завршува со „@ gmail“ не е дел од програмата G Suite. Ова значи дека првата фаза на прекин на Hangouts нема да влијае на многу луѓе. Компанијата дополнително ќе го објави конкретниот датум по кој нема да имаме пристап до услугата, што веројатно ќе се случи во првите недели од 2020 година.

Следниот чекор за Google е да интегрира многу од класичните функции на Hangouts во новата мобилна апликација Hangout Chat. Очекувајте ја оваа интеграција помеѓу април и септември 2019 година. Ова вклучува синхронизација на Gmail, способност за разговор со надворешни корисници, можност за стартување на видео повици во висока резолуција и поддршка за Google Voice. Откако ќе заврши овој процес, Google ќе го сопре пристапот кон Hangouts и за обичните корисници.

извор:локално.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail