Градоначалникот нема да слави Нова Година, ги донира парите на болно дете

gradonacalnik.jpg

Во Општината Какањ нема да се слави Нова Година, но не за да се заштедат пари, туку напротив, за истите да се дадат на дете на кое му е потребна помош за операција и лекување.

Овој гест од Босна го израдува и воодушеви Балканот. Имено, градоначалникот на Општината Мадура одлучил износот предвиден за Нова Година, славење и китење, да се уплати на сметка на на малиот Евелин Алајбеговиќ кој има само седум години, а итно му е потрбна операција.

Во Општината Какањ нема да се слави Нова Година, но не за да се заштедат пари, туку напротив, за истите да се дадат на дете на кое му е потребна помош за операција и лекување. Овој гест од Босна го израдува и воодушеви Балканот.

Имено, градоначалникот на Општината Мадура одлучил износот предвиден за Нова Година, славење и китење, да се уплати на сметкана на малиот Евелин Алајбеговиќ кој има само седум години, а итно му е потрбна операција.

Тој за жал има тумор на мозокот, а за него се крена регионот на нозе. Собираат пари волонтери, невладини организации и секако граѓаните. Оперативниот зафат ќе биде изведен во Германија и чини 130.000 конвертибилни марки.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail