Грешки кои ги правиме при користење влажни марамици

Greshki-koi-gi-pravime-pri-koristenje-vlazni-maramici.jpg

Грешки кои ги правиме при користење влажни марамици

Ги користите за повеќе од една работа

Можеби изгледа добра идеја да заштедите на марамчиња, но и како поедноставен начин да ја исчистите целата кујна со едно или две марамчиња. Но, постојат неколку причини зошто ова не е баш добра идеја. Користејќи едно марамче, можете да ширите бактерии од една до друга површина. Исто така, едно марамче не може ефикасно да ја исчисти секоја од овие површини.

Не ја читате етикетата

Иако ова може да изгледа здодевно, читањето етикети може да ви помогне да извлечете максимум од влажните марамчиња. На овој начин можете да откриете колку време површината треба да остане влажна после бришење со цел да ги уништи сите бактерии, а тоа е приближно 3 до 4 минути. Исто така, на етикетата пишува за каков вид микроб се марамчињата, па затоа не е добро да се претпостави дека сите марамчиња се за секого.

Не ги фрлајте во тоалетот

Некои марамчиња велат дека може да се фрлат во тоалетот, но иако рековме дека ја прочитавте етикетата, размислете пред да го направите тоа затоа што можеби е подобро да ги фрлите во корпа за отпадоци. Влажните марамчиња се подебели од тоалетна хартија и не се распаѓаат лесно, за да можат да се заглават во цевки и да го затнат тоалетот.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail