Група млади Шпанци создадоа сино вино

Spanija-plavo-vino2.jpg

Група млади Шпанци без искуство во винарството имале намера да развијат свое вино , ни помалку ни повеќе , произвеле  вино со сина боја. По две години истражувања во соработка со „University of the Basque Country“ и одделот за истражување на храна, го добиле завршниот производ, виното „Гик“,  комбинација од традиционалните рецептури и хемиски процеси.

Зрна од црно и бело грозје од северо-западот на Шпанија се користат како база за синото вино „Гик“. Потоа мешавината минува низ процес на апигментација која на течноста и дава вибрантно сина боја. Вкусот на винот се омекнува со додавање на засладувач пред да се затвори шишето.

Spanija-plavo-vino

Што точно инспирирало некој да прозиведе вино со интензивна сина боја? За креаторите на „Гик“, сината боја претставува „ движење, флуидност, промена и вечност“. Оваа компанија има цел ова вино да им го пласира на младите потрошувачи кршејќи ги традиционалните правила за производство на вино.

Се препорачува да се консумира со било каква храна и во било кое време од денот, и да се консумира разладено.

sino-vino

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail