Гугл тестира филтри со додадена реалност во апликацијата „Месиџес“

icon_android_messages.jpg

Google експериментира со неколку различни иновации за подобрување на перформансите на мобилната апликација. Амбициозната цел на компанијата е да ги претворат Messages во најдобра RCS комуникациска платформа. На овој начин, Google се надева дека ќе може да создаде совршена алтернатива на класичните апликации за SMS / MMS пораки. Наскоро, корисниците ќе можат да користат филтри со додадена вредност во Google Messages, објавија од xda-developers.

Во моментов, таквата функционалност е достапна и од други популарни комуникациски апликации, вклучувајќи ги Instagram и Snapchat. Интеграцијата на AR филтри ќе им понуди на корисниците уште попривлечни можности да се забавуваат додека работат со Google Messages. Имајте на ум дека тие можат да се применат и за фотографиите и видео клиповите што ги споделувате од Android. Во оваа фаза, сепак, се достапни пет филтри, но нивниот број дополнително ќе се зголеми.

Тест 3D анимациите на Google можат точно да ги следат движењата на главата и телото за да обезбедат максимален реален ефект. Google напорно работи на оваа карактеристика веќе неколку недели, но сé уште не знаеме кога да ја очекуваме официјалната премиера. Нема да биде изненадувачки ако тоа се случи со премиерата на Android Q. Додавањето на AR филтри за нашата мултимедијална содржина дефинитивно може да натера повеќе луѓе да ја користат Google Messages.

извор: локално.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail