drone-delivery-1-796x531-e1508702559422.jpg

Финскиот град Хелсинки е првиот град во светот каде што дронови ќе доставуваат храна и други продукти. Компанијата Wing соопшти дека програмата за достава со дронови почнува наскоро во Хлесинки и дека ќе биде базирана на достава на храна вклучувајќи лазањи, тестенини и ќофтиња. Доставата ќе се врши во дисктриктот Вуосари во Хелсинки. Компанијата Wing ќе се здружи со маркетите Herkku Food и со Cafe Monami, чии производи ќе им ги доставува на купувачите со помош на дронови.

Wing е подружница на компанијата-мајка на Google Alphabet. Одделот за дронови на Alphabet полека навлегува на одредени пазари, а австралискиот град Канбера исто така добива услуга за достава со дронови. Програмата на Wing во Австралија е ограничена со закони со кои се забранува лет на дронови над големи сообраќајници во текот на ноќта. Во САД, пак, Wing неодамна доби одобрение за достава со дронови.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail