Херој: Се фрлил под комбе за да го спаси животот на тригодишно девојче

heroj.jpg

Драган Божовиќ во желба уште еднаш да му се заблагодари на Бранислав Бабовиќ им раскажа на црногорските медиуми како овој Будваенц го спасил неговото тригодишно девојче од сигурна смрт.

-Сопругата застанала пред една трафика да уплати дополна за телефон, а ќеркичката стоела покрај неа. Во дел од секундата, додека сопругата ја плаќала сметка, ќерката стапла на улица, а бело товарно комбе и се доближувало. Недалеку од трафиката стоел Бабовиќ. Кога здогледал дека комбето одело кон девојчето, ја фатил мојата ќерка и ја отфрлил на тротарот и така и го спасил животот, вели таткото Драган.

При спасувањето Бабовиќ си ја повредил левата нога, зошто комбето му поминало преку стапалото и му скинало дел од тетивата.

-Кога му притрчале да му помогнат, тој веќе станал. Не им го кажал ни името, прашал само дали малечката е добро, вели Божовиќ.

Тој од други го дознал името на момчето што му го спасило животот на детето.

-Тој навистинае будвански херој зошто го жртвуваше својот живот за да го спаси на детето, вели таткото.

Скромното момче за весниците кои го прогласија за будвански херој изјави дека во тој момент мислел само на детето:
-Знаев дека го ризикувам својот живот, ама не жалам за тоа, вели Бабовиќ.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail