Холандија ја изфрли употребата на пестициди и стана втор најголем извозник на храна во светот

ja-izfrli-upotrebata-na-pesticidi.jpg

Холандија ја намали употребата на вода за 90% и речиси целосно ја изфрли употребата на пестициди, а сепак успеа да стане вториот најголем извозник на храна во светот. Холанѓаните ја користат технологијата и науката за да ги поместат границите на земјоделството. Дронови се користат за да се следат полињата со кромид и компири и на тој начин се добива речиси повеќе од дупло плодови од просекот на глобално ниво.

https://studenti.mk/konkursi-2018-2019/

Како што пишува Светскиот економски форум, огромни површини од земјата се покриени со стакленици, каде што се произведуваат неверојатни количини овошје и зеленчук. Холандија сега извезува повеќе домати, чили пиперки и краставици отколку која било друга земја во светот. Холандија е неверојатен пример поради еден речиси неверојатен факт – толку е мала и густо населена (1.300 луѓе на квадратна милја) што е 270 пати помалa од САД, кои се извозник број 1 во светот.

Досега повеќе од 140 земји во светот ги имаат усвоено методите на холандските фармери, меѓу кои Кина, Индија, Мексико, Бразил, Гана и Етиопија. До 2050 година на планетата Земја ќе има 10 милијарди луѓе и во наредните 40 години ќе ни треба повеќе храна отколку сите посеви низ историјата. Холандскиот пример може да го спаси светот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail
Top