film-religiski-temi-696x366-1.jpg

Филмови со верска тематика се снимаат повеќе од кога било во историјата. Од главно уметнички филмови, какви што беа квалификувани во минатиот век, па и на почетокот на овој милениум, тие прераснаа во мултимилионски бизнис, сметаат познавачите.

– Филмовите засновани на религиите, можете спокојно да ги сместите во жанровите кои носат заработка на благајните, смета филмскиот критичар Пол Дергарабедијан.

Сепак, тој истакнува дека има еден важен предуслов.

– Тие (филмови) мора да бидат автентични. Во спротивно, верниците ќе знаат дека тоа е вештачки направено – додава критичарот.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail