hra.jpg

Недостатокот на движење, опасните грицки кои моментално заситуваат и постојаната работа на компјутер може да бидат сериозна закана за здравјето на секој работник во канцеларија.

hrana-koja-treba-da-ja-konsumiraat-pocesto-onie-koi-rabotat-vo-kancelarija-2-001.jpg

Затоа, од клучно значење е да консумирате барем по 1 производ од следнава листа:

1. За да го сочувате здравјето на очите

hrana-koja-treba-da-ja-konsumiraat-pocesto-onie-koi-rabotat-vo-kancelarija-1.jpg

Консумирајте производи кои се богати со омега-3 масни киселини, цинк, витамини А, Ц и Е, како на пример:

 • Зелен зеленчук
 • Јајца
 • Цитрусни овошја
 • Шумско овошје
 • Семки и јаткасти плодови
 • Масни риби како лосос, туна

2. За подобрување на имунитетот

hrana-koja-treba-da-ja-konsumiraat-pocesto-onie-koi-rabotat-vo-kancelarija-2.jpg

Канцелариите се идеално место за размножување вируси и бактерии, па затоа зајакнете го имунитетот со храна богата со витамин Ц, односно:

 • Цитрусни овошја
 • Црвени пиперки
 • Брокула
 • Лук
 • Ѓумбир
 • Киви
 • Папаја

3. За да го забрзате метаболизмот

hrana-koja-treba-da-ja-konsumiraat-pocesto-onie-koi-rabotat-vo-kancelarija-3.jpg

Бидејќи долго време сте во седечка положба, важно е почесто да консумирате храна која ја поттикнува работата на метаболизмот. На пример:

 • Морски алги
 • Кафе
 • Чај
 • Зачини
 • Мешунки
 • Месо со низок процент на масти како пилешко, мисиркино.

4. За побрза работа на мозокот

hrana-koja-treba-da-ja-konsumiraat-pocesto-onie-koi-rabotat-vo-kancelarija-4.jpg

За да го сочувате психичкото здравје, важно е да консумирате производи како:

 • Масни риби
 • Боровинки
 • Јаткасти плодови и семки
 • Храна богата со влакна
 • Сок од калинка
 • Темно чоколадо
Што мислиш ти?
 • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
 • Mail