Хрватска бара 120.000 странски работници

hrvatska.jpg

Хрватска според проценките бара 120.000 странски работници.

Според пишувањата на Слободна Далмација, на Хрватска и недостигаат занаетчии и мајстори и тоа е горлив проблем на земјата.

Побарувачката на работна сила брзо порасна. Се бараат ѕидари, тесари. месари, готвачи, келнери, возачи за северна Хрватска и други кадри.

Исто така во Хрватска неодстасуваат луѓе кои  би управувале со камиони и автобуси.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail