СВЕТ

„Хуавеј“ ќе инвестира 3.1 милијарда долари во Италија

Објавено пред 15 минути – 15 јули, 2019

ОдМакфакс

„Хуавеј Текнолоџис“ Кина ќе инвестира 3,1 милијарда долари во Италија во текот на следните три години, изјави главниот извршен директор на италијанската единица на телекомуникацискиот гигант, Томас Миао.

Говорејќи на настанот во Милано, Миао рече дека „Хуавеј“ ќе отвори нови 1.000 работни места во земјата во текот на следните 3 години.

Италија неодамна ја зголеми својата „златна моќ“ во приватниот сектор, делумно поради загриженоста околу потенцијалното учество на „Хуавеј“ и кинеската компанија „ЗТЕ Корп“ во развојот на 5Г мрежите, објави владиниот извор во петокот.

извор: макфакс

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail