huawei-e1546722672246.png

Откако пред неколку години почнаа несогласувањата меѓу САД и Кина, особено последните неколку месеци и недели, кога американскиот претседател Доналд Трамп воведе забрани за соработка со Huawei на американските компании, кинескиот производител на технологија објави дека постои можност Android да го занени zamijeniгодо сопствен оперативен систем.

Сега Huawei потврди дека започнале со лиценцирање на eновиот софтвер најпрвин во Кина, а потоа и во Европа. Huawei својот нов оперативен svoj nсистем eво oviКина ќе го заштити под името Hongmeng, а за Европа го нарече ARK OS, што веројатно ќе бисе глобално име.

Кои се карактеристиките на новиот OS- и каков е во споредба Android веројатно ќе дознаеме набрзо ако почнат официјално да го промовираат

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail