И кога спијат мислат на факултет: Пет кошмари на студентите

students_sleeping_1561627632.jpg

Според најновите истражувања кои ги пренесува порталот Times Higher Education, од вкупно десет студенти, осум имаат кошмари поради високото образование и студентскиот живот.

Истражувањето било поврзано со навиките за спиење.  Откриено е дека 84% од студентите имаат кошмари поврзани со високото образование.

Ова се петте кошмари поради кои студентите не можат да спијат.

  1. Испити
  2. Не положување на испит, паѓање на година
  3. Колеги и врски
  4. Здравје
  5. Долг за школарина

Дури 64% од студентите изјавиле дека дневно спијат по седум часа, а 74% од нив не спијат поради учење.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail