Илон Маск: „Кибер-камионот“ е веќе готов и ако имаме среќа испораќите може да почнат годинава

Ilon-Mask-Kiber-kamionot-e-vekje-gotov-i-ako-imame-srekja-isporakjite-moze-da-pochnat-godinava.jpg

Visitors wearing face coverings view the Telsa Cybertruck at the recently reopened Petersen Automotive Museum in Los Angeles, California, July 1, 2020. - California Governor Gavin Newsom announced July 1, 2020 that the state would be shutting down indoor operations for restaurants, zoos, museums and several other sectors effective immediately due to concerns over the recent spike in COVID-19 cases. (Photo by Robyn Beck / AFP) (Photo by ROBYN BECK/AFP via Getty Images)

Планот за фамозниот „кибер-камион“ (Cybertruck) на „Тесла“, според Илон Маск, е веќе готов и, „ако имаме среќа“, испораките на ова електрично возило може да почнат годинава.

– Веќе нема повторување на ниво на централната изработка… Го поправивме дизајнот. Наскоро ќе ја нарачаме опремата неопходна за производство на „Кибер-камионот“. При производството, ќе користиме и машина за леење од 8.000 тони, за задниот дел на електричниот „пикап“, наспроти пресата од 6.000 тони што ја користиме за „Моделот ипсилон“, изјави сопственикот на „Тесла“.

Електричниот мал камион ќе се произведува во Остин, Тексас, САД, што во мигов се гради и ќе биде во функција некаде оваа година, според извештајот за приход на компанијата за четвртото тримесечје од 2020 година.

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail