Илон Маск се откажа од Твитер

Screenshot_5-3.jpg

Милијардерот требаше да стане член на одборот во саботата, но извршниот директор на Твитер, Параг Агравал, во понеделникот наутро изјави дека Маск ја одбил понудата. Маск минатата недела стана најголемиот инвеститор на Твитер и беше поканет да се приклучи на неговиот одбор.

Извршниот директор на „Tesla“, Илон Маск, кој неодамна купи удел во „Twitter“, одлучи да не се приклучи на бордот на директори на компанијата, а веста ја објави извршниот директор на „Twitter“, Параг Агравал.

Милијардерот требаше да стане член на одборот во саботата, но извршниот директор на Твитер, Параг Агравал, во понеделникот наутро изјави дека Маск ја одбил понудата. Маск минатата недела стана најголемиот инвеститор на Твитер и беше поканет да се приклучи на неговиот одбор.

Објавувајќи на Твитер дека Маск нема да стане член на одборот, Агравал рече: „Верувам дека ова е најдоброто. Го цениме и секогаш ќе го цениме придонесот на нашите акционери, без разлика дали се во нашиот одбор или не. Илон е нашиот најголем акционер и ќе останеме отворени за неговиот придонес“.

Маск накратко одговори на објавата на извршниот директор на Твитер со емоџи кое се удира во глава, но веднаш го избриша.

Овој потег следеше откако извршниот директор на „Tesla“, активен корисник на Твитер со 81,3 милиони следбеници на платформата, го проследи неговото купување со низа објави предлагајќи радикални промени во бизнисот на мрежата.

Предлозите вклучуваа отстранување на реклами од премиум услугата на Твитер, иако компанијата се потпира на рекламирањето за околу 90 отсто од својот приход.

„Моќта на корпорациите да ја диктираат политиката е значително зголемена доколку Твитер зависи од парите за рекламирање за да опстане“, напиша Маск на Твитер.

Други предлози вклучуваа прашување на корисниците дали сакаат копче за уредување – „Twitter“ наскоро потврди дека работи на функцијата за уредување – и, повеќе во согласност со разиграниот стил на твитирање на Маск, дали Твитер треба да го претвори своето седиште во Сан Франциско во засолниште за бездомници бидејќи и онака никој не се појавува“.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail