Илон Маск со 188 милијарди долари го надмина Џеф Безос и стана најбогатиот човек во светот

Ilon-Mask-so-188-milijardi-dolari-go-nadmina-DZef-Bezos-i-stana-najbogatiot-chovek-vo-svetot.jpg

Илон Маск со 188 милијарди долари го надмина Џеф Безос и стана најбогатиот човек во светот

Богатството на основачот на „СпејсЕкс“, Илон Маск, се зголемило до 188.5 милијарди долари, се дознава во најновиот Индекс на милијардери на Блумберг. Со ова, Маск го надмина основачот на Амазон, Џеф Безос за 1.5 милијарди долари и стана најбогатиот човек во светот. 

Пораснатите акции на тргувањата на берзите денеска за 4.3 отсто на производителот на електро автомобили, Тесла, придонело за зголемување на богатството на Маск, пишува Блумберг. 

-Чудно, напиша денеска тој во соопштение на Твитер во одговор на оваа информација. 

-Добро, назад на работа, додаде тој. 

Маск го освои второто место на рејтингот на Блумберг во ноември, надминувајќи го соосновачот на Мајкрософт, Бил Гејтс. Според агенцијата, Гејст моментално вреди 132 милијарди долари.

Извор: denesen.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail