Им требаат 15.000 работници

hrvatska1.jpg

Во Хрватска им се потребни 15.000 работници за во сезона, а од нив се очекува 30 до 40% да останат трајно да работат.

38.769 беше вкупната годишна квота за странци во 2018 година.

7.930 дозволи се за угостителство и туризам, 2.040 за работа во земјоделство.

Во градовите Осијек, Сплит, и други места ќе има акции за да се активира домашната работна сила.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail