Има 26 години а на својата сметка има милијарда долари

stripeee.jpg

Џон Колисон е ирски основач на фирмата за дигитално праќање “Stripe”, а “Форбс” го прогласи за најмладиот милијардер во светот кој самостојно го стекнал своето богатство, пренесува “Time”.

Вредноста на неговата компанија изнесува 9.2 милијарди долари и ги доведе браќата Колисон на самиот врв на милијардери кои сами го стекнале богатството.

“Колисон и неговиот брат Патрик започнаа да се занимаваат со кодирање уште како деца, се натпреварувале еден со друг како би го совладале “занаетот” “, пишува Форбс.

Пред да ја основаат компанијата “Stripe”, браќата уште во тинејџерските денови основале фирма “Auctomatic” која ја продале во 2008 година за 5 милиони долари.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail