Индија ја произведува најевтината соларна енергија во светот!

india-solar-energy-e1562056795522.png

Индија ја произведува најевтината соларна енергија во светот. Цената на големите соларни инсталации во Индија падна за 27% споредено со претходната година благодарение на поевтините соларни панели, изобилството од земја и евтината работна рака.

Но, тоа не е случај само во Индија. Во целиот свет паѓаат цените и на другите обновливи извори на енергија. Станува се поевтино да се произведува и електрична енергија од ветрот благодарение на се поголемите и поефикасни турбини, како и подобрата технологија за батерии во кои се складира енергијата.

Како што се намалуваат цените расте и побарувачката. На глобално ниво производството на соларна енергија минатата година се зголемил за 24%, а најголем раст има во азиските земји како Кина, Индија и Јапонија. Силен раст забележаа и во САД, Австралија и Германија.

извор: Иновативност.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail