Институтот „Макс ван дер Штул“ организираше форумот за подвижниот јазичен простор

picture1516.png

Институтот „Макс ван дер Штул„ беше домаќин еднодневниот форум со Проф. Д-р Кристина Крамер (Универзитетот на Торонто, Канада), на тема: „Подвижниот јазичен простор“.

 

Форумот се одржа на 24 март 2017 во “амфитеатарот на кампусот на УЈИЕ во Скопје. Кристина Крамер е позната професорка по балкански јазици во Универзитетот на Торонто во Канада.

Форумот беше организиран од страна на Институтот “Макс ван дер Штул“ на Универзитетот на Југоисточна Европа во соработка со Центарот на Македонската Академија на Науките и Уметностите за истражување на ареална лингвистика.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail