Ирска – Од сиромашна земја до економска сила

irska.jpg

Претходно економијата на Ирска растеше за 2 проценти, а откако се направени реформи, расте за повеќе од 4 проценти.

Во текот на својата историја оваа земја се соочувала со многу проблеми, како иселување и сиромаштија, а во втората половина на 20-от век направила реформи со кои денес има модерна и динамична економија.

Од сиромашна земја стана една од државите која може да се пофали со силна економија.

Претходно половина од населението живеело од земјоделство, а земјата била меѓу најсиромашните во Европа.

Потоа извозно ориентираните компании ги ослободиле од данок, а на странците им дале олеснувања доколку се сопственици на компании кај нив.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail