Испратен третиот најтопол месец март во историјата на метеорологијата

sonce.jpg

Март беше трет најтопол во историјата на метеорологијата, се вели во извештајот на Европскиот центар за среднорочни предвидувања. Глобалната просечна температура во месецот, популарно наречен меѓу народот како „Баба Марта“, оваа година е 0,3 Целзиусови повеќе од онаа во март 2016 година, која е засега рекордна.

Во месецот се забележани и рекордни врнежи во некои делови на планетата. Во Шпанија, на пример, над 30 дена паднале над 160 милиметри, што е 3 пати поголема од просечната стапка за периодот 1981-2000 година. Во некои делови од Франција просечните вредности се надминати за двапати.

Во Африка, Блискиот Исток и Азија, умерените температури стигнаа до нивоата, далеку над просекот на долг рок. Моќниот жешки бран предизвика термометрите во некои области на Пакистан да пријават 45 степени. Вкупно 10 метеоролошки станици во земјата забележаа рекорди во март, според податоците на локалната метеоролошка служба.

Во Арапскиот Залив, а особено во Бахреин, просечните температури беа околу 24,6 степени, што е повеќе од 3 степени над просекот во текот на изминатите 100 години.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail