Историска добивка на лотаријата во САД

Ливчето продадено во Масачусетс

Играч на лотарија од сојузната држава Масачусетс, доби 759 милиони долари откако во синоќешното извлекување погоди џекпот на „Пауербол“, второ по големина во историјата на играта.

Паричната сума за наградата привлече многумина да си ја испробаат среќата, со што продажбата растеше, а шансата за добивка, се намалуваше, или 1 во 292 милиони.

Лотаријата во САД датира од времето на 13-те колонии. Како тогаш, и денес дел средствата се користат за финансирање на училиштата и инфраструктура.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail