ИСТОРИСКО ПРАШАЊЕ ВРЕДНО МИЛИОН ДОЛАРИ: Натпреварувачот одговори точно, но дали вие го знаете одговорот? (ВИДЕО)

ISTORISKO-PRASHANJE-VREDNO-MILION-DOLARI-Natprevaruvachot-odgovori-tochno-no-dali-vie-go-znaete-odgovorot-VIDEO.jpg

ИСТОРИСКО ПРАШАЊЕ ВРЕДНО МИЛИОН ДОЛАРИ: Натпреварувачот одговори точно, но дали вие го знаете одговорот? (ВИДЕО)

Ова беше трет пат во минатата година натпреварувач во „Милионер“ да одговори на последното, најтешко прашање и со тоа да стане милионер. И повторно – прашањето беше од областа на историјата!

Сепак, овој пат се работеше за посебна епизода во која славните се натпреваруваа, а парите одеа во добротворни цели.

Готвачот и основач на ресторанот „Момофуку“, Дејвид Ченг, со тоа стана првата позната личност што ја освои главната награда и „стана милионер“.

Парите беа донирани во добротворна организација која им помага на работниците во рестораните погодени од пандемијата на коронавирусот.

Сепак, на ова претходеа напнати моменти за време на кои водителот Џими Кимел го прочита прашањето:

„Иако претседателот и неговата сопруга никогаш не го допреа прекинувачот за светло од страв да не ги убие, кој американски претседател беше првиот што имаше електрична енергија во Белата куќа“?

Ченг имаше освоено половина милион долари и ако одговореше погрешно, ќе паднеше на 32.000.

Иако не го знаеше одговорот, тој одлучи да продолжи понатаму и го повика својот пријател – новинарката Мина Кајмс. Таа не беше сигурна, но сепак даде одговор.

Како изгледаше сето тоа, погледнете во продолжение:

Извор: kurir.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail