Истражување: Балканските земји најподложни на лажни вести

lazni-vesti-640x320-1.jpg

Истражувањето за медиумската писменост од страна на Институтот за отворено општество во Софија, зад кој стои американскиот финансиер, Џорџ Сорос, покажало дека балканските земји се најподложни на ширење лажни вести.

Како што се наведува во истражувањето, кое опфатило 35 европски земји, наведени според квалитетот на образование, медиумска слобода и доверба на јавноста, земјите на Балканот се меѓу најранливи за ширење лажни вести, кои се опишуваат како гласини, отворени лаги и дезинформации за странски влади или непријателски ентитети“ објави Еуроњуз.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail