Истражување: читањето може да ни го продолжи животот

knigi.jpg

Ново истражување на Универзитетот во Јејл, направено со 3.635 Американци на возраст од над 50 години, покажува дека читањето книги може да го продолжи животот на луѓето за околу 12 години.

Според научниците, книгата го стимулираат мозокот и на тој го продолжуваат човековиот живот.

Луѓето кои читаат повеќе од три часа седмично, на пример, живеат две години повеќе.

Треба да се нагласи и дека читањето книги е покорисно од читањето списанијата, оти тоа не потикнува на подлабоко размислување.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail