Истражување: Просечниот гејмер има над 30 години и е татко на три деца, но и жените се повеќе време посветуваат на видеоигрите

Istrazuvanje-Prosechniot-gejmer-ima-nad-30-godini-i-e-tatko-na-tri-deca-no-i-zenite-se-povekje-vreme-posvetuvaat-na-videoigrite.jpg

Истражување: Просечниот гејмер има над 30 години и е татко на три деца, но и жените се повеќе време посветуваат на видеоигрите

Просечниот гејмер има над 30 години и е татко на три деца. Но, сега, и 41 отсто од жените признаваат дека сакаат видеоигри, но не толку на конзоли или компјутери, туку најмногу на паметните телефони.

Како што објави британски „Мирор“, истражување во коешто учествувале 2.000 луѓе открива дека просечен гејмер е семеен човек, со куќа или стан и заработува 40.000 фунти (45.000 евра) годишно. И покрај тоа што, „традиционално“, мажите се тие кои претпочитаат видеоигри, како што се „Cole of Duty“ или „Fortnight“, сега и жените сѐ повеќе се нарекуваат „гејмерки“, иако своите омилени видеоигри најмногу ги играат на телефони.

Мажите сакаат спортски или „пукачки“ (со оружје) игри, а жените претпочитаат стратегија и загатки. Но, и тие и тие минуваат скоро исто време пред екранот.

Извор: denesen.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail