Издавачката куќа Мередит го купува „Тајм” за околу 1,8 милијарди долари

time-vesnik.jpg

Издавачката куќа „Мередит“ од Алабама соопшти дека го купува весникот „Тајм” за околу 1,8 милијарди долари.

Извршниот директор на „Тајм”, Стивен Лејс, ја оцени зделката како „одлична трансформација и финансиска можност за раст” .

Мередит со себе ги носи списанијата, меѓу кои се „Бетер хомс анд гарденс“ (Better Homes & Gardens), (Фамили сркл алресиперс анд Шер“ (Famili Circle, Allrecipes & Shape), додека Тајм е сопственик на брендови кои ги вклучуваат „Тајм“ (Time), „Спорт илустратед“ (Sports Illustrated), „Пипл“ (People), „Фортун“ (Fortune) и „Ентертејмент викли“ (Entertainment Weekly).

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail