Изгледот на фејсбук пред 11 години

zuck0511.jpg

Ако користите Фејсбук од сам почеток знаете колку е драстична разликата од денешниот до стариот изглед на сајтот. Ако не Business Insider е тука да ве потсети.

Од обична социјална мрежа за студентите од Харвард, Фејсбук изразна до најгигантскиот сајт во моментов, развивајќи го дизајнот и опциите паралелно со својот вртоглав раст. Од друга страна, Марк Закерберг прерасна во можеби „планетарен непријател број 1“ – човек со моќ да влијае дури и на изборите во САД.

Којзнае која ќе биде следната голема промена на мрежата, ама сигурно е дека корисниците нема да ја сакаат, како што беше впрочем случај и со сите претходни. Подеднакво сигурно е и дека по некое време ќе се премислат и ќе си легнат на брашното.

Енивеј…

Се сеќавате ли кога Фејсбук се нарекуваше Thefacebook? Почна од Харвард па се прошири и на другите универзитети.

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail