Изложба „Будење“ на децата со аутизам

autizam.jpg

Во Чифте амам денеска ќе биде отворена изложбата „Будење“ преку која Националната галерија на Македонија го одбележува Меѓународниот ден на лицата со аутизам.

По изложбите „Сите бои на љубовта“ и „Наречи ме љубов“, ова е трета изложба посветена на децата со аутизам.

–  На ликовните работилници организирани во соработка со здружението „Во мојот свет“, ПОУ ,„Иднина“, Македонското научно здружение за аутизам и Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби дечињата изработија уникатни ликовни творби и го покажаа нивниот огромен творечки талент. Овие творби се одраз на нивната душа, тие не учат за љубовта. Различни, а сепак толку исти, во несовршеноста е убавината, велат од Националната галерија.

Изложбата ќе биде отворена до 20 април.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail