Изложба по повод 70 годишното творештво на Боро Митриќески – Митрич

mitric.gif

Изложба по повод 70 годишното творештво на македонски скулптор Боро Митриќески – Митрич ќе биде отворена вечер во ликовниот салон на МАНУ.

Изложбата ќе биде отворена за посетителите до 16 јуни годинава.

Боро Митриќески – Митрич е роден на 10 мај 1927 година, во селото Варош – Прилепско. Уметничката школа ја завршил во Скопје, каде што ги добил првите познавања од скулптурата.  Дипломирал на Академијата за ликовни уметности во Загреб во 1954 година, во класа на скулпторот Вања Радуш.

Изложбата е организирана од Македонската академија на науките и уметностите, Фондацијата Трифун Костовски и Еуролинк осигурување.
Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail