Измени за гледање „Нетфликс“: Лозинката нема да можете да ја споделите со пријателите

Izmeni-za-gledanje-Netfliks-Lozinkata-nema-da-mozete-da-ja-spodelite-so-prijatelite.jpg

Измени за гледање „Нетфликс“: Лозинката нема да можете да ја споделите со пријателите

Условите за купување за да гледате на платформите како што се Netflix, HBO Go и Amazon Prime предвидуваат дека тие можат да ги користат само луѓе во исто домаќинство. Некои корисници на Netflix објавија дека „Ако не живеете со сопственикот на оваа сметка, потребна ви е своја сметка за да продолжите да гледате“.

„Овој тест е дизајниран да осигури дека луѓето кои користат сметки на Netflix се вистински овластени да го сторат тоа“, пренесува Би-Би-Си.

За време на пробниот период, корисниците можат да го потврдат пристапот до сметката преку код испратен преку текст или е-пошта, а Netflix допрва треба да одлучи дали конечно да воведе ваква мерка за да се спречат оние кои не ги почитуваат условите за набавка на услугата. Не е јасно колку луѓе ја користат платформата против условите за купување, но Netflix ќе се обиде да ги потисне.

Ко-основачот и извршен директор на Netflix, Рид Хастингс 2016 рече: „Споделувањето на лозинка е нешто со што треба да научите да живеете затоа што има и легитимно споделување на лозинка како со семејството, па затоа е тешко да се знае каде да се повлече линијата“.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail