Измерена температура од -62 степени Целзиусови

temperatura.jpg

Ако мислите дека кај нас е ладно, размислете уште еднаш. На Ханти-Мансискиот автономен округ — Југра во Русија, измерена е температура од -62 степени Целзиусови.

Овој екстремен студ и екстремно ниска температура биле измерени вчера.

Инаку, апсолутниот рекорд за ниска температура е забележан во Русија во 1938 година, и тоа -77 степени Целзиусови.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail