Ја менувате ли често четката за заби? Таа е извор на огромен број бактерии!

Ja-menuvate-li-chesto-chetkata-za-zabi-Taa-e-izvor-na-ogromen-broj-bakterii.jpg

Ја менувате ли често четката за заби? Таа е извор на огромен број бактерии!

Миењето заби е активност што ги прави нашите усти почисти и посвежи, а забите здрави. Но, дали сте размислувале колку микроби се кријат на вашата четка за заби? Според студија на англиски универзитет, просечната четка за заби може да содржи повеќе од 10 милиони бактерии, вклучително и ешерихија коли. Ако имате навика четката за заби да ја држите лабаво лоцирана во близина на тоалетот, работите стануваат уште полоши.

Експертите советуваат: после секое четкање на забите, добро измијте ја четката за заби под млака вода за да ги отстраните бактериите што сте ги пренеле од устата во четката за заби, како и остатокот од пастата за заби. Во случај да сте биле болни, би било добро да купите нова четка за заби потоа за да го намалите ризикот од повторно заболување. Не чекајте вашата четка да остари за да ја замените. Истрошената четка за заби нема да ги отстрани бактериите и остатоците од храна од забите добро, затоа треба да ја менувате четката за заби на секои три месеци.

Извор: vistina.com.mk

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail