Јапонија се подготвува за лансирање на 6G мрежа

kgn-img-493673.jpg

Додека светот се прилагодува на новите стандарди на 5G мрежата, а мобилните оператори произведуваат сим-картички коишто поддржуваат 5G мрежа, Јапонија оди чекор понатаму.

Јапонија се подготвува да го претстави планот за новата 6G мрежа за којашто се смета дека ќе биде завршена до 2030 година.

Јапонија ќе направи мрежа којашто ќе биде десет пати побрза од 5G мрежата.

Освен Јапонија, Јужна Кореја, Финска и Кина исто така започнаа со барање на мрежа којашто ќе биде поефикасна од 5G мрежата.

извор: Кајгана

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail