Јапонскиот град на книгите: Ориентална оаза за љубителите на книги и далечни кујни

62157186.jpg

Со последните денови од септември доаѓаат првите најавувачи на есента: фотографии од книги и шолја кафе покрај прозорецот додека врне надвор. Ако не можете да изберете помеѓу да останете дома под ќебе со книга во рака и возбудливи патувања во далечни земји, еве ја идеалната комбинација: Џомбочо, јапонскиот град на книги.

Се нарекува град, но тоа е област во Токио, веднаш до познатиот град Чиод и Царската палата. Населбата е полна со книжарници, библиотеки и антикварници. Ќе ги најдете претежно под името „shoten“ што на јапонски значи место каде се продаваат книги.

Во речиси 200 книжарници можете да најдете илјадници видови книги и списанија – од стари, густи книжарници до популарни еротски списанија од минатиот век (тогаш голотијата се сметаше за фотографија во костим за капење, само за да знаете што да очекувате).

Повеќето книги се на јапонски, но има и богата понуда на литература на англиски јазик. Можете исто така да купите стари касети и – ако имате каде да ги слушате – да ги откриете најголемите јапонски хитови. Нешто за читање, нешто како убав сувенир и украс на домот.

Ова порано беше место на неколку училишта, но откако голем пожар ја уништи областа во 1913 година, наставникот во пензија Шигео Иванами започна ново поглавје со отворање книжарница. Набргу привлече студенти и интелектуална елита, а книжарниците и кафулињата почнаа да цветаат по улиците. Локалните власти финансиски го поддржаа проектот „град на книгата“, горди на добрата репутација што ја стекна соседството.

Кога ќе завршите со литературниот аџилак, почестете се со кафе или вечера во еден од рестораните. Тука доминира индиската кујна, затоа не збунувајте се затоа што кари често се мириса во воздухот.

Можете лесно да го најдете соседството по мирисот во воздухот, и ако го користите метрото, знајте дека дури и станицата е соодветно обележана: ѕидот што сугерира дека влегувате во населбата Џимбочо изгледа како полица за книги. Исто како и се во Јапонија – слатко!

извор: попара.мк

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail