Како да го изразите своето мислење и на шефот да му кажете „не“?

20170505102226.jpg

Дали сте еден од оние вработени кои на шефот на можат да му речат „не“?

Ако е така, тогаш вашиот шеф секогаш може да ви даде плус обврски и да смета во секое време на вас и на вашата помош.

Научете да кажете „не“. Асертивност е вештината која ви помага да се изборите за своите права, да го кажете своето мислење, а при тоа да не бидат загрозени правата на другите.

– јасно кажете какво однесување ви пречи

– објаснете ги причините зошто тоа однесување ви пречи

– имајте барање, предложете промена

– користете зборови како „јас сум тажна, јас сум несреќна кога правите вака“

– повторувајте го истото додека другата личност не ве разбере

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail