Како да го преживеете првиот дел испитот во 2020 година?

2ad2c3e17693b6537ea8eae9dd1fa642d66ac270.jpg

Останува уште малку до крајот на семестарот, а вие веќе треба да се подготвувате за испитот. Кои се најдобри методи кои ќе ви помогнат при испититот, како да немате грижа на совест доколку се одлучите да полагате на лето, во продолжение ви пртставуваме неколку совети и методи.

Секогаш е добро да започнете на време, а во случај ако не сте почнале на време, можно е за еден викенд да подготвите неколку испити. Методата се вика „Power work“. Едноставно учете по 12 часа во 3 дена (вкупно 36часа) и доволно ќе надополните.

Друга метода е да се фокусирате на оние предмети кои ви се најважни. Интересот кој го имате кон тој предмет ќе ви го олесни учењето, а останатите испити ќе ги решите без многу стрес. Ова метода се вика riorities first..

Ако пак одлучите дека не треба да одите на испит, секако одите, не за себе, туку за да родителите не ја изгубат довербата во вас. „Туристиччко излегување“ на испит секогаш е добра метода за да го пробиете ледот, а и секој постои опција случјано да положите.

Но, и доколку не ја практикувате методата „туристичко излегување“, тогаш може да се опуштите со добар филм и методата: Има време.

 

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail