Како до поголема продуктивност – Зелени површини во домот и работниот простор!

eV3Ad-image-0-02-05-fa37faa83710665acb90d1a06b8aa40b61bf1f6bb489d65d74dc9570eef61358-v.jpg

Да се работи осум часа дневно во простории под вештачко осветлување не е пријатно, а да не споменуваме дека денес е луксуз да се има канцеларија со прозорци со поглед кон парк. Работните бироа, компјутери, документи, недоволното природно светло, не се баш пријатно место за работа, кои делуваат стимулативно на продуктивност и среќата на вработените.

Но денес, благодарение на технологијата многу лесно можете вашиот дом или канцеларија да ги трансформирате. Последниве години архитектите и дизајнерите на ентериери, покрај на правилниот распоред на мебелот, на природното осветлување се почесто предлагаат зелени површини кои ја разбиваат монотонијата, визуално внесуваат свежина и нова енергија во просторот. Веќе е се поголем бројот на компании и институции во Македонија кои ги имаат поставено во своите објекти. Така на пример во станбениот комплекс Адора Diamond Garden е поставена најголемата вертикална градина во југоисточна европа, тука се и репрезентативните декорации во Халк банка, Стопанска банка Битола и многу други.

Вертикалните градини или зелени површини направени од природни стабилизирани растенија, што подразбира аплициран мов, бршлени, листови, папрат и цвеќиња на дрвени панели, можат да се постават на било кое место во просторот. Станува збор за декоративни растенија (100% природни, но не живи) кои се долготрајни, кои не бараат одржување, нахранување, наводнување ниту пак светлина. Иновативен и единствен производ од својот вид, во форма на вертикални градини, врамени дизајни, топки, бонсаи дрва и растенија, кои го одземаат здивот. Природни растенија третирани со биоразградлива формула, кои што овозможуваат зеленило онаму каде што малиот простор или пак условите не овозможуваат градина и зеленило.

Треба само да се внимава да не се изложуваат на сончева светлина, ниту пак да се инсталираат над радијатори, ниту пак под клима уреди. Flowercity.mk во соработка со Пирин Експорт Ви нуди можност за уникатна зелена декорација за било кој ентериер.

Ако сакате зеленило, во простор каде ни кактуси не успеваат, тогаш ова е вистинското решение за вас. Повеќе информации на следниот линк.

Предности на зелените градини:
– го разубавуваат просторот

– нема потреба од одржување, освен повремено чистење на прашина

– не одземаат од просторот

– не бараат знаење за нивно одржување

– имаат гаранција од 5 години

– поднесуваат големи осцилации во температурата

– нема потреба да се плашите дека не овенат

 

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail