google_1565347585.png

Иако зборот „гугл“ сам по себе не значи ништо, зад него се крие голема приказна.

Создавачите на „гугл“ уште во 1996 година работеле на името на прокетот и го нарекле „Backrub“.

Секако не биле задоволни и се свртеле кон името Гугл. Гугл прво бил изговорен „Googol“, па името на најбарниот пребарувач е изведено од „Googol“.

Сепак, Пејџ и Брин биле принудени да го променат името бидејќи доменот бил зафатен и по неколку комбинации Гугл им изгледал најпривлечно.

Гугл е математички број за 1, а зад кој стој низа од 100 нула.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail