Како Милчо Манчески го одбрани македонскиот јазик

milcho-manchevski-Sub.jpg

Кога њујоршкиот режисер, роден Македонец, номиниран за Оскар, Милчо Манчевски, пристигна во Венеција за да го претстави својот филм „Пред дождот“ во Мостра дел синема во 1994 година, тој беше пречекан со интересен инцидент, кој вака го раскажува: „Првиот ден бев повикан во канцелариите на Фестивалот. Ми беше кажано дека има дипломатски „проблем“. Имено, грчката амбасада во Италија му се пожалила на Фестивалот, барајќи да го отстрани „македонски“ при опишувањето на името на јазикот што се зборува во мојот филм. Грчката амбасада тврдела дека таков јазик не постои.

Ја прашав многу фината дама што го претставуваше Фестивалот дали ѝ личам на лик од цртан филм. На некој што не постои. Обајцата се насмеавме и таму и тогаш го затворивме ова прашање.

(„Интервју со Милчо Манчевски“, Ла ривиста ди енграма, декември 2011)

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail