Катастрофи кои ја очекуваат Земјата: Загрозена е оваа соседна држава

zemjotres1.jpg

Научниците направија проценка каде ќе има цунами, ерупции и земјотреси набрзо.

Земјотресот кој лани ја погоди Италија покажа колку една земја може да биде ранлива на природни катастрофи.

Вануату, пацифичка земја е изложена на ризик и повеќе од третина од населението може да биде погодено.

Нив им се закануваат земјотреси, вулкани, циклони.

Во Европа најнесигурна е Албанија.

Таа е на 37 место, а на врв на листата е Холандија.

Најбезбедно е да се живее во Катар или Исланд.

До 2025 година Земјата ќе се соочи со соларна бура.

До 2045 година Калифорнија ја очекува силен потрес. Тоа ќе биде потрес појак од 8 степени.

Најголемото цунами ќе се случи на Канарските острови.

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail