Казна од 95 евра за хранење галеби

gulab.png

Локалните власи во округот Ист Девон во Велика Британија донесоа одлука за парични казни од 80 фунти (95 евра) за оние кои ги хранат галебите.

Одлуката е донесена поради загриженост дека галебите кои се навикнале на крадење храна, би можеле да нараснат и да станат поагресивни, што е чест случај.

Британските пратеници за тој проблем расправаа и во февруари, кога се дебатираше за нападите од галеби врз повозрсани лица кои јадат при прошетка низ морскиот брег. Во расправата имаше и забелешки дека галебите стануваат се поголеми…

Што мислиш ти?
  • Ви се допаѓа оваа вест? Препорачајте ја на Вашите пријателите преку следниве сервиси:
  • Mail